Eski Eşim Çocuğumu Göstermiyor, Ne Yapabilirim?
LogoFeride Hilal İmal 25 Sep, 2018 Takvim

Eski Eşim Çocuğumu Göstermiyor, Ne Yapabilirim?


Eşimle 2 yıl önce boşandık. 3 yaşında bir kızımız var. Mahkeme 2 haftada bir çocuğu alabileceğime karar verdi. Fakat eşim kızımı bana göstermiyor. Çocuğum babasını tanıyamadan büyüyor. Ne yapabilirim?

 

Boşanma davası sonunda çocuğun velayeti anne veya babadan birine verilir. Velayet kendisine verilmeyen taraf için de "çocukla kişisel ilişki tesisi" denilen belirli gün ve saatlerde çocukla görüşebileceği bir karar tesis edilir. Tarafların anlaşamamaları halinde bu günleri hakim resen tayin edecektir. Fakat basına yansıyan haberlede de çok sık karşılaştığımız üzere eşler boşanma döneminde neredeyse birbirlerine düşman oluyor, velayet hakkı kendisine verilen taraf da çocuğu göstermemek, çocuğu karşı taraf hakkında doldurmak, ilişkilerini zedelemek için maksatlı birçok

Eşimle 2 yıl önce boşandık. 3 yaşında bir kızımız var. Mahkeme 2 haftada bir çocuğu alabileceğime karar verdi. Fakat eşim kızımı bana göstermiyor. Çocuğum babasını tanıyamadan büyüyor. Ne yapabilirim?

Boşanma davası sonunda çocuğun velayeti anne veya babadan birine verilir. Velayet kendisine verilmeyen taraf için de "çocukla kişisel ilişki tesisi" denilen belirli gün ve saatlerde çocukla görüşebileceği bir karar tesis edilir. Tarafların anlaşamamaları halinde bu günleri hakim resen tayin edecektir. Fakat basına yansıyan haberlede de çok sık karşılaştığımız üzere eşler boşanma döneminde neredeyse birbirlerine düşman oluyor, velayet hakkı kendisine verilen taraf da çocuğu göstermemek, çocuğu karşı taraf hakkında doldurmak, ilişkilerini zedelemek için maksatlı birçok girişim içine giriyor. Mahkemenin vermiş olduğu kişisel ilişki tesisi kararını yerine getirmeyen eşe karşı çocuğun icra kanalı ile alınabilmesini mümkün kılan yasal düzenlemelerimiz mevcut. Velayet hakkı sahibi taraf çocuğu göstermediğinde diğer taraf, icra müdürlüğüne giderek çocuk tesliminin sağlanmasını talep ediyor ve icra müdürü, pedegog ve gerektiği hallerde bir polisle çocuk bir eşyaymışçasına teslim alınıyor. Bu da oldukça üzücü. Eşinize velayetin değiştirilmesi davası açarak velayeti alabileceğinizi söyleyin. Eğer bu konuda anlaşmazlık sürüyorsa gerçekten de velayet hakkının kötüye kullanılması gerekçesi ile velayetin değiştirilmesini dava edebilirsiniz.

Kaynak:https://www.takvim.com.tr/guncel/2018/09/25/eski-esim-cocugumu-gostermiyor-ne-yapabilirim


Abone Ol Paylaşılan bloglardan haberdar olmak için abone olabilirsiniz
E-Bülten aydınlatma metni için tıklayınız